Jednou z věcí, které nám dnešní doba přináší, je i svoboda pohybu, a to nejen u nás, ale i při cestování do jiných zemí. Jedním z důsledků je i to, že mnoho mladých lidí, zvláště vysokoškoláků, se po ukončení studia přestěhuje za prací do jiného státu. To samozřejmě mohou udělat, zvláště v rámci Evropské Unie, avšak mnohým lidem se to nelíbí, neboť to v podstatě znamená odsun inteligence.
Samozřejmě jsou zde návrhy, jak se s tím vypořádat, například nařízení, aby člověk po dokončení studia po určitou dobu musel pracovat v České republice, ovšem je jasné, že mladí lidé s tím nesouhlasí. Také je to protiústavní, neboť to jde proti výše zmíněné svobodě pohybu a svobodě zaměstnání.
Je tedy dobré se podívat, proč ke stěhování do zahraničí Zahraniční stěhování vlastně dochází. Je totiž jasné, že nějaký důvod mít musí, zvláště když není pozorovatelný jen u nás, nýbrž v podstatě po celé Evropě. Ukazuje se, že mladí lidé zkrátka nejsou ve své zemi již spokojeni. Ale z jakých důvodů?
Tím zdaleka nejčastějším, na který můžeme narazit, jsou platové podmínky. A je to pochopitelné – proč by měli zůstávat zde, když mají možnost odejít do ciziny, kde za stejnou práci dostanou více peněz? Zvláště když dnes mladí ovládají mnohdy i více než jeden světový jazyk, takže se mohou snadno domluvit? Z jejich pohledu by byli hloupí, kdyby to neudělali.
Dále je zde otázka práce samotné. To se týká především lékařů, kteří u nás nemají zrovna nejlepší podmínky. V podstatě neustále slyšíme o mnoha přesčasech a často i více než dvanáctihodinových službách, a to za ne zcela dobrých platových podmínek. Není divu, že jdou tam, kde budou lépe oceněni a kde si jich budou více vážit.
Co bychom tedy měli dělat, abychom mladé udrželi doma? Vytvořit jim takové podmínky, které by byly srovnatelné s tím, co by měli v zahraničí. To však bohužel není v mnoha případech možné. Zdá se tak, že současná situace bude pokračovat.