Každý z nás jistě bude dobře znát bublinkovou fólii. Využívá se pro účely logistiky již přes půl století, i když to byla původně tapeta na zeď. Do bublinkové fólie lze pohodlně zabalit jakýkoli předmět včetně těch křehkých, co by mohly přijít k úhoně v průběhu přepravy. Jistou možností, jak bublinkovou fólii nahradit, je wrapový balicí papír. Co to vlastně je a co si pod tímto názvem představit?
Wrapový balicí papír je výrobek, který připomíná včelí plástev. Když se pozorně na takovou plástev zadíváte, zjistíte, že je plastická, obsahuje velmi mnoho malých šestiramenných útvarů, v nichž žijí včelí larvy. Když se z pláství pak stáčí med, a plástve jsou prázdné, jde o velmi zajímavou stavbu. Kdybyste takovou plástev ohnuli a byla dostatečně pevná, byla by vhodným balicím materiálem díky své plastičnosti. Mohla by nahradit i bublinkovou fólii.
A právě tak je to s wrapovým papírem, ten vypadá podobně, jako včelí plástev a navíc je dostatečně pevný, takže do něj můžete zabalit i křehké předměty a navíc se jedná o ekologický balicí materiál. Kraftový balicí papír je něco jiného, ten nemá strukturu včelí plástve, ale je to tenký rovný klasický papír, vhodný jako výplňový materiál pro zafixování předmětů zabalených v krabici. Kraftové papíry se využívají tam, kde nemáte možnost zajistit výplně krabic nafukovacími polštářky či jiným výplňovým materiálem.
Oba typy papírů jsou vhodné pro jakékoli logistické účely, tedy nejčastěji pro balení předmětů odesílaných prostřednictvím e-shopů zákazníkům přepravními společnostmi, anebo pro účely stěhování. Papíry jsou plně rozložitelné na kompostu i jinde kdekoli v přírodě a lze je také využít jako recyklát, takže je můžete odkládat do kontejnerů s tříděným odpadem. Je to ekologičtější řešení, než jakékoli plastické hmoty, které navíc mohou při zpracování uvolňovat do okolního prostředí mikroplasty.